+36 26 560 043
Utazás módja
Ország
Dátum
Utazás módja
Térség
Hajótársaság
Hajó
Dátum
Rugalmasság
Utazás időtartama
Ár (tól-ig)

Kerékpártúra Prágától Drezdáig, az Elba...

Csehország, Körutazás Csehországban

Szállás típus: Program szerint
Ellátás: Reggeli
Utazás módja: Busszal
Időtartam:
Típus: Körutazás, Sportos kirándulások
Indulás:
Ötnapos, 209 kilométer hosszú bringatúra Európa két gyönyörű városa között. Az utunk kiváló minőségű kerékpárutakon, gyönyörű természeti környezetben vezet a Moldva és Elba folyók mentén. Érintjük a lenyűgöző sziklavidékéről híres Szász Svájc területét, sziklatornyok tetején trónoló várakhoz kapaszkodunk fel gyalogosan, és mesebeli cseh városkákban állunk meg pihenni. Az utunk elején Prágával, a végén Drezdával ismerkedhetünk meg szabadprogram keretében.
A kerékpárokat irodánk biztosítja, de hozhatod a saját bringádat is!

1. nap
Budapest – Prága (szállás: ifjúsági szálló)

    Utazás: reggel 06:00 órakor indulunk autóbusszal Budapestről, a Műcsarnok melletti parkolóból. Körülbelül 8 órás utazás után, a kora délutáni órákban érkezünk Prágába, Csehország fővárosába.
    Prága: először elfoglaljuk a szállásunkat egy belvároshoz közeli ifjúsági szállóban, majd a város szabadprogram keretében történő felfedezésére indulunk. A világháborús pusztítások szerencsére elkerülték Prága történelmi belvárosát és a szocialista építészet is megállt az Óváros határán; így a város központja ma olyan, mint egy mesekönyv. A gótika és a barokk aranykorát idéző utcákon és tereken mintha megállt volna az idő. Gyönyörű árkádos házak között, girbe-gurba, macskaköves utcákon barangolhatunk és folyton rácsodálkozhatunk egy-egy épületre, belső udvarra vagy egy rejtett kis terecskére. A szállásunktól könnyedén elérhetjük a Moldvát és a fölötte átívelő Károly-hidat, ami Prága jelképének számít. Ezen átsétálva jutunk a Régi Városház térre, az Óváros központjába. Az itteni barangolás után a Károly-hídon át jutunk vissza a Kisoldalra, ahol egy parkon keresztül sétálhatunk fel a Várnegyedbe. Itt nem találunk szinte egyetlen épületet sem, amely a 18. század után épült volna. A Várnegyed vagy más néven a Hradzsin leghíresebb látnivalója a Szent Vitus székesegyház és a Szent György bazilika, amit érdemes felkeresnünk. Ezután meredek utcákon sétálhatunk le a városközpontba, ahol a hosszú nap után érdemes beülni egy hamisítatlan prágai sörözőbe vagy étterembe.

2. nap
Prága – Troja – Melnik – Roudnice nad Labem
(szállás: szálloda, étkezés: reggeli)

    Utazás: reggel elhagyjuk a Prága belvárosában található szállásunkat és a buszunkkal a város északi szegletében található egyik parkhoz utazunk. Innen indul a háromnapos kerékpártúránk, amelynek során Prágából a németországi Drezdába bringázunk.
    Kerékpártúra: a Moldva mentén fekvő parkban kiosztjuk a kerékpárokat és a sisakokat, majd segítünk mindenkinek a bringák személyre szabott beállításában. Miután tettünk a parkban egy-két próbakört, megkezdjük az összesen 209 kilométeres kerékpártúránk első szakaszát. Átgurulunk a Moldva felett vezető és kizárólag a bringások és gyalogosok számára épített karcsú hídon, majd egy fotó kedvéért megállunk a Troja Palotánál. A 17. században épült barokk nyári palota előtt egy gondosan megtervezett és szépen gondozott francia kert is remek fotótémát kínál. Elhaladunk az állatkert mellett és ezzel el is hagyjuk Prága vonzáskörzetét. Közvetlenül a Moldva mentén, festői tájakon és jó minőségű kerékpárutakon tekerünk. Klecany falunál egy rövid ideig elhagyjuk a folyópartot, de miután levágtunk egy folyókanyarulatot, visszatérünk a Moldva partjára. Megpihenünk egy hangulatos, vízparti sörözőben, ahol igazi cseh sörökkel olthatjuk szomjunkat. Ezután hol a Moldva partján, hol apró falvakon át tekerünk egészen a Moldva és az Elba összefolyásánál épült Melnik kisvárosáig. Már messziről láthatjuk a szőlőligetekkel borított domb tetején épült várkastélyt és a mellette álló Péter-Pál templomot. A kései ebédszünetünket Melnik főterén tartjuk, amelyet gótikus és reneszánsz lábas házak szegélyeznek. A pihenő után már az Elba mentén tekerünk egészen Roudnice nad Labem kisvárosáig. Táv: 78 km. (***)
    Roudnice nad Labem: az éjszakát a település hangulatos főterén található szállodában töltjük.

3. nap
Roudnice nad Labem – Litomerice – Strekov vára – Decin
(szállás: szálloda, étkezés: reggeli)

    Kerékpártúra: a reggeli után elhagyjuk a szállásunkat és nekivágunk a kerékpártúránk következő szakaszának. Roudnice nad Labem kisvárosa után végig az Elba mentén tekerünk váltakozva apró cseh falvak, a folyópart és komló ültetvények között. Körülbelül egy órás tekerés után Litomerice városába érkezünk.
    Litomerice: a kisváros főterén parkolunk le a bringákkal, majd szabadprogram keretében indulhatunk a látnivalók felfedezésére. Az Elba és az Eger folyók összefolyásánál, a Cseh-középhegység lábánál épült Litomerice a 17. században a „Bohémia kertje” elnevezést kapta, köszönhetően a remek klímának és a termékeny talajnak. A vidék azóta is bővelkedik szőlő és gyümölcs ültetvényekben. A sétánk során érdemes felkeresni a Szent István székesegyházat, a Régi városházát és a Fekete Sas házat.
    Kerékpártúra: a városnézés után folytatjuk kerékpártúránkat. Végig az Elba festői folyópartján haladunk, ahol erdős szakaszok és apró települések váltják egymást. A kiépített kerékpárút fekvése páratlan, mivel kilométereken keresztül követhetjük az Elba folyását. Hamarosan azonban újabb pihenőhöz, Strekov várához érkezünk.
    Strekov vára: a hatalmas monolit sziklán épült várkastély már messziről impozáns látványt nyújt. Kellő elszántsággal felkapaszkodhatunk a fellegvárba és onnan gyönyörködhetünk a kilátásban (*), ám ha valaki inkább a szirt lábánál maradna, akkor megszemlélheti az itteni duzzasztómű zsiliprendszerének működését, amely az Elba szabályozásakor épült.
    Kerékpártúra: a pihenő után folytatjuk a bringatúránkat; elhaladunk Usti városa mellett és a délutáni órákban érkezünk meg a mai szálláshelyünkre Decin kisvárosába. Táv: 69 km. (***)
    Decin: a szobáink elfoglalása után érdemes egy nagy sétát tennünk a Bohémia északi kapujaként is ismert Decinben. Az Elba jobb partján, egy szikla tetején trónol a Decini vár, festői panorámát biztosítva a városnak. Vele szemben, a folyó túloldalán, egy másik szikla tetején pedig egy kis kastélyt láthatunk. Ide – a csodás kilátás kedvéért – fel is kapaszkodhatunk.

4. nap
Decin – Hrensko – Königstein – Szász-Svájc Nemzeti Park –
Pirna – Drezda (szállás: ifjúsági szálló, étkezés: reggeli)


    Kerékpártúra: reggel bringára pattanunk és elhagyjuk Decint. Az Elba bal partján vezető kerékpárúton kezdjük a mai túránkat és a cseh-német határ irányába tekerünk. Ahogy az Elba völgye egyre keskenyebb lesz, úgy válik a táj egyre látványosabbá. Hamarosan az Elba Homokkő-hegységbe érkezünk vagy más néven Szász Svájc területére. A kerékpárút emelkedés nélkül követi az Elbát, miközben látványos sziklaformációk mellett haladunk el. Az utolsó csehországi látnivalónkat Hrensko sziklákkal egybeépült házai jelentik, majd hamarosan elérjük az országhatárt és átkelünk Németországba. Bár az Elba-menti homokkő hegyek Csehországban is nagyon látványosak, igazán a németországi rész vált világhíressé Szász Svájc néven.
    Königstein: az első németországi megállónk Königstein hatalmas vára lesz, ahová egy körülbelül negyven perces gyalogtúrával jutunk fel. A várban rengeteg a látnivaló, ahogyan a várfalakról látható panoráma is elrőrangú. Miután alaposan megismerkedtünk Königstein várával, leereszkedünk a hasonló nevű településre (*), majd folytatjuk a kerékpártúránkat. 
    Szász Svájc Nemzeti Park: csupán 6 kilométert bringázunk a következő látnivalónkig, a Szász Svájc Nemzeti Park központjáig. Oberrathen kisvárosában, az Elba partján hagyjuk a bringáinkat, majd egy rövid gyalogos kirándulásra indulunk. Ehhez először komppal átkelünk az Elbán Niederrathen üdülőfaluba, majd a kellemesen emelkedő Basteiweg gyalogösvényen indulunk el. Körülbelül 45 perc alatt érünk fel a Bástya-hegyre, ahol a sziklatornyok között egy gondosan kiépített, lépcsőkből és hidakból álló panorámaösvény található. Ezt végigjárva páratlan kilátásban lehet részünk az Elba és a környező sziklavidék irányába. Végigsétálunk a 76 m hosszú Basteibrückén, azaz a Bástya-hídon, amely a Mardeltelle-völgy sziklatornyai között ível át, majd a kirándulás végén visszatérünk az Elbához. (*) Mielőtt komppal átkelnénk a folyón, érdemes betérni valamelyik kellemes vendéglátóhelyre.
    Kerékpártúra: a Szász Svájc Nemzeti Parkban tett kirándulásunk után folytatjuk a kerékpártúránkat, de körülbelül 12 kilométer megtétele után ismét egy remek látnivalóhoz érkezünk. Pirna városka főterén hagyjuk a bringákat és gyalogosan fedezzük fel a szép óvárost. Ezután vár még ránk egy 21 kilométeres szakasz, hogy a kerékpártúránk utolsó szakaszát is teljesítve megérkezzünk Drezdába. Táv: 62 km. (***)
    Drezda: az autóbuszunk az Elba partjától nem messze várakozik ránk. Bepakoljuk a kerékpárokat az utánfutóba, majd a szállásunkra utazunk. Ezt az éjszakát Drezda egyik ifjúsági szállójában töltjük.

5. nap
Drezda – Budapest (étkezés: reggeli)


    Drezda: ezen a napon már nem ülünk kerékpárokra, hanem gyalogszerrel fedezzük fel Drezda csodálatos látnivalóit. A buszunkkal a városközpontba utazunk, ahonnan mindenki szabadprogram keretében választhat Drezda sok-sok nevezetessége közül. A „Szászország fővárosaként” és az „Elba Firenzéjeként” is ismert város épületei a II. világháború szőnyegbombázásai miatt jórészt elpusztultak. A háború után az épületeket  fokozatosan helyreállították, így ma Drezda történelmi negyede régi pompájában várja látogatóit. A gyönyörű város legismertebb épülete a 18. század elején épült Zwinger. A közelben található a Theaterplatz, Európa egyik legszebb tere, amelyet különböző stílusú épületek vesznek körbe: a Képtár, az Operaház, az Óvárosi Őrház, az egykori katolikus Udvari templom és a luxusszállóként újjáépített Taschenberg Palota. Nem szabad kihagyni a városnéző sétánkból Drezda kastélyát, a dómot és a régi hidat sem. Érdemes útba ejtenünk a régi híd szomszédságában található Brühl Palota előtti teraszt is, amelyet „Európa erkélyének” neveznek.
    Utazás: az alapos városnézés után nincs más dolgunk, mint a hazautazás. A nap hátralévő részét utazással töltjük, és az esti órákban érkezünk Budapestre, a Műcsarnok melletti parkolóba.



A kerékpártúrák nehézsége:

    Az ötnapos utazásunk három napja telik kerékpártúrákkal. Az egyes túranapok nehézsége közepes. A távolságok átlagosak, ráadásul sok pihenő szakítja meg az egyes túrákat. A szintemelkedés sem okozhat gondot, hiszen végig „vízszintben” haladunk a Moldva és az Elba mentén vezető kerékpárutakon.
    A túrák átlagsebessége körülbelül 15-20 km/óra, ami azt jelenti, hogy ezt a sebességet szinte mindenki, aki átlagosan sportos erőnléttel rendelkezik, hosszú időn keresztül képes tartani.
    Az útvonalunk szinte végig kiváló minőségű kerékpárutakon vagy alacsony forgalmú közutakon vezet, de egyes csehországi szakaszok murvás vagy burkolat nélküli utakat is tartalmaznak.
    A túrák teljesítéséhez természetesen fontos a kerékpáros tapasztalat és, hogy a résztvevők egyben le tudjanak tekerni 20-30 kilométert. Lényeges továbbá, hogy a résztvevők megfelelően urai legyenek a kerékpárnak, tisztában legyenek a kerékpárosokra vonatkozó közlekedési szabályokkal, továbbá ne jelentsenek veszélyt magukra, társaikra, illetve az utakon közlekedőkre.
    Mivel kerékpártúránk Prágából Drezdába vezet, így nincs lehetőség visszafordulásra. A buszunk azonban szállásról szállásra követ minket, így egy-egy túranap akár ki is hagyható.
    Az egyes kerékpártúrákra csupán egy napi felszereléssel kell elindulnunk, mivel a felszerelésünk többi részét a buszunk hozza utánunk.

A kerékpárokról:

    A kerékpártúrákhoz Dema Montreaux 3.0 típusú, férfi és női vázas kerékpárokat biztosítunk. A felszereléshez csomagtartó és egy körülbelül 12 literes vízhatlan oldaltáska is tartozik.

Szükséges felszerelés:

    Öltözet: strapabíró és sportos ruházat, amely alkalmas a kerékpározásra, ugyanakkor utcai viseletnek is megfelel, edzőcipő, jól szellőző esőkabát, tartalék meleg ruha, papucs. Célszerű olyan speciális kerékpáros nadrágot hozni, aminek a feneke vastag szivaccsal bélelt.
    Felszerelés: kisméretű hátizsák vagy övtáska a kerékpártúrákhoz, világos napszemüveg, napvédő krém, szúnyogriasztó, kulacs, elemlámpa (fejlámpa).

Szállás:

    Utazásunk mind a négy éjszakáját más-más szálláson töltjük: két éjszakát szállodában, kettőt pedig ifjúsági szállóban (hostelekben). A csoport létszámától függően egyes napokon előfordulhat, hogy a teljes csoport két, egymáshoz közel fekvő szálláson tölti az éjszakát.
    A szobák változatos beosztásúak, főleg 4 ágyasak, kisebb részben 2 ágyasak. Egyes szállásokon kizárólag 4 ágyas szobák állnak rendelkezésre. Minden szobához külön fürdőszoba tartozik, és természetesen ágyneműt és törölközőt is mindenhol kapunk.
    Mivel a szobák eltérő nagyságúak és beosztásúak, ezért a résztvevők kis méretékben különböző, de hasonló színvonalú szobákat kapnak.

Étkezés és ivóvíz:

    Az utazás részvételi költsége tartalmazza minden szálláson a reggelit. Az utazás többi része azonban önellátó.
    Ebédidőben mindig olyan településen állunk meg, ahol biztosan találunk egy pékséget, élelmiszerboltot, pizzériát vagy gyorséttermet. Ettől függetlenül célszerű a túrákra magunkkal vinni némi csokoládét, műzli- vagy energiaszeleteket.
    Minden este a szállásunkon vagy a közvetlen közelében találunk éttermet, ahol megvacsorázhatunk.
    Csehországban és Németországban is iható a vezetékes víz, de mindenhol vásárolhatunk palackozott ásványvizet is. A kerékpártúrákra minimum 1 liter ivóvízzel ajánlott elindulni.

Időjárás:

    Az utazás időpontjában kellemes késő nyári időjárásra kell készülni. A legmagasabb nappali hőmérséklet elérheti a 26-28 °C-ot, és reggelre sem hűl le a levegő 20 °C alá.
    Hosszan tartó esők nem valószínűek, de rövid záporok, zivatarok előfordulhatnak. A folyóvölgyek nyílt szakaszain olykor előfordulhat erős szél.

Kommunikáció:

    A német mellett az angol is elterjedt nyelv az utazás helyszínein.
    A legtöbb szállásunkon wifin keresztül érhetjük el az internetet.
Találatok - /

Indulás

Időtartam

Szobatípus

Ár

 

 

Adat / lap
/

A részvételi költség tartalmazza:

  • -    Az utazást autóbusszal Budapestről.
  • -    2 éjszaka szállást szállodában.
  • -    2 éjszaka szállást ifjúsági szállóban.
  • -    4 reggelit.
  • -    A kerékpárok és a kerékpáros sisakok bérleti díját, vagy a saját kerékpárok szállítását Budapesttől Budapestig.
  • -    A csomagszállítást.
  • -    A  túravezetést.


   
A részvételi költség nem tartalmazza:


  • -    A további étkezést.
  • -    A belépőket.
  • -    A poggyász- és balesetbiztosítást.

Saját kerékpár: ha ragaszkodsz a saját kerékpárodhoz, természetesen elindulhatsz a túrán azzal is, de a részvételi költség nem csökken számodra. A kerékpárodat az autóbusz utánfutójában tudjuk szállítani. Nem feltétlenül szükséges, de a szállításhoz jó ha van egy kerékpáros hordtáska.

Érintett desztinációk:

Csehország

Fő látnivalók:

1989 óta megnőtt a látogatók száma. Veterán utazókat gyakran hallhatunk panaszkodni, hogy Prága már nem az övék többé. Izgalmas város. Ami pedig a városon kívül található az országban, az kívül esik a megszokott turistaútvonalon, így kevésbé érték negatív hatások.

Csehországi fürdővárosok

A legismertebb fürdővárosok Nyugat-Csehországban, a német határ közelében találhatók: Karlsbad /csehül Karlovy Vary/, Marienbad azaz Mariánské Lázni, Franti1kovy Lázni, Kyn3vart, Jáchymov, Kon1tantinovy Lázni egytől egyig besorolható a legrangosabb európai fürdővárosok közé. Gyógyító erejükről az irodalom legjelentősebb képviselői tettek sorra tanuvallomást. A fürdővárosok máig igyekeznek megőrizni békebeli bájukat és újból divatba hozni azt a bizonyos életmód-típust, amelynek a gyógyulást jelentő úgynevezett procedúrákon kívül a promenádozás is aktív része volt. A jobb közérzetet nemcsak a gyógyvizek segítették, hanem a nyugodt, békebeli életmód is: a koncertek a promenádon, a nyugodt, arisztokrata légkör, amelyet ma igazán csak az oroszok képesek értékelni és tovább éltetni.

Várak és kastélyok Dél-Csehországban

A történelmi emlékek gazdagsága, a kedvező árszínvonal és a könnyű megközelíthetőség ellenére Csehország manapság nem tartozik a magyar turisták legnépszerűbb úti céljai közé. Aki mégis errefelé veszi az irányt, Prágát, esetleg Karlovy Varyt vagy valamelyik híres fürdőhelyet keresi fel. Érdemes azonban tudni, hogy a szlovák, illetve az osztrák határ közelében, Dél-Csehországban számos gyönyörű történelmi város található, melyek mindegyike megér legalább egy hétvégi kirándulást. Cesky Krumlov szabad királyi város, ahol hihetetlenül kis területen több mint háromszáz történelmi jelentőségű egyházi és világi épületet maradt az utókorra. A városban jóformán alig lehet olyan épületet találni, amelyet ne hatna át a történelem szelleme. Egyedülálló a reneszánsz kastély, ahol kiállításokat rendeznek manapság. Az egykori városi sörfőzdében művészeti galériát rendeztek be. Ceske Budejovice szintén szabad királyi városként tett szert pompás épületeire és egykori gazdagságára.

A XIII században alapított település legfőbb látnivalói a következők: a II. Premysl Otokár tér, a gótikus-reneszánsz Fekete-torony, a település legrégebbi épülete, a kolostor, a várost védő várfalak maradványai és a Vasszűz tornya, amely a szóbeszéd szerint kínzókamraként is szolgált egy időben. Kontinensünk legrégebbi lóvasút pályáját is itt találjuk, e különleges műszaki műemlék történetének külön múzeumot is szenteltek Bujanovban. A Zöld Ághoz címzett fogadó és a Császári és Királyi Sóraktár mellett azonban egyik legnépszerűbb látnivalója a városnak a Budvar sörgyár, ahol eredetiben lehet megkóstolni e zamatos ital egyik leghíresebb márkáját.

Telc városa kereskedelmi útvonalak kereszteződésében jött létre szintén a XIII században. Gótikus, barokk és reneszánsz épületeinek és egyházi műemlékeinek köszönhetően az UNESCO a kulturális világörökségek közé sorolta a települést. A legfontosabb látnivaló a Szent Jakab templom, a Szentlélek temploma és a Mária-szobor a barokk szoborcsoporttal. Érdemes innen rövid kitérőt tenni a közeli Jihlavába patinás városközpontja miatt, Britnicébe a reneszánsz kastély, Stonarovba pedig a románkori kerek templom miatt. Jindrichuv Hradec ódon városa egy hatalmas várral és kastéllyal büszkélkedhet. Díszes paloták és reneszánsz körbástya tesz teljessé a történelmi körutazást ebben a városban. Keresztelő Szent János templomában megcsodálhatjuk a legnagyobb cseh népi, mechanikus jászolt, a település környékén pedig érintetlen természeti környezetben, gránitsziklák és tiszta vizű folyók között pihenhetünk. Nem messze innen találjuk a középkori Csehország leggazdagabb városát, Kutná Horát. Az ezüstbányászatnak valamint a prágai garas készítésének köszönhetően csodálatos szépségű templomok és kolostorok épületek itt, a világszerte ismert, hátborzongató csonttár is itt található a mindenszentek templomában. Znojmo, mely csupán 40 km-re található Bécstől, más vonzerőkkel rendelkezik. Ez a város a délcseh borvidék központja, híres továbbá vára és a városháza a rotundával, valamint a város alatt húzódó óriási pincelabirintus.

Karlsbad

A legenda szerint a várost IV. Károly cseh király és német-római császár alapította 1450-ben. Úgy történt, hogy az uralkodó éppen vadászaton volt és egy zergét vett üldözobe, amikor a vad hirtelen a mélybe vetette magát arról a hegyfokról, amelyen ma egy zergét ábrázoló szobor áll. A mélyben pedig ráleltek a melegvízu forrásokra. A város méltán lehet Csehország büszkesége rendkívüli kulturális és gyógyászati jelentoségének köszönhetoen. A gyógyításon kivül a társasági élet fontos központjává is vált Karlsbad, számos évente ismétlodo koncertsrorzatot, kiállítást rendeznek itt, azonban a legjelentosebb minden kétséget kizáróan az évente július hónapban megrendezett filmfesztivál – számos rangos vendéggel.

Marienbad

Az itteni - egyébként a XVI. századtól ismert és a XVII. századtól rendszeresen felhasznált - gyógyforrások vizei elsosorban a vesebántalmakat, anyagcsere-zavarokat, borbetegségeket és a légutak megbetegedéseit enyhítik illetve gyógyítják. A gyógyvizek tömeges felhasználására azonban csak a XIX. század legelejétol nyílt lehetoség, amikor felépültek az elso, pácienseket szolgáló faházak dr. J.J. Nehr-nek és a teplá-i kolostor foapátjának K.K. Reitenbergernek ösztönzésére. A Marienbad azaz Máriafürdo nevet a fürdohely 1812-tol viseli, és egy Mária-kép volt az inspiráció - egy 1755-ben felfedezett kénes tartalmú forrás közelében állt. Marienbádtól csupán 4 km-re található Teplá kolostora a hasonló nevu folyó mellett.

Krivoklat

Már az oda út különleges látványt nyújt azoknak, akik értékelik a fennmaradt természeti szépségeket. A Vár a XIII. században épült királyi vadász szálláshelynek. Találunk itt egy késo gótikus kápolnát, börtönt, kínzókamrát. A vadászat megszünt, a terület védett. Túrázók figyelmébe ajánljuk azt a 18km-es túraútvonalat, amely mentén láthatjuk Nezabudice Sziklát, Nezabudice falut, és Tyrov-ot, a XIII. századból származó francia stílusú várat.

Kutna Hora

1996 óta a világörökség része. Valamikor Prága után Bohémia második legfontosabb városa volt. Ennek oka, hogy a város alatt gazdag ezüstbányát fedeztek fel. Találunk itt kávézókat, katedrálisokat, s nem csoda, ha magunkban Prágával hasonlítjuk össze. Festoi szépségében vetekszik Prágával, de lakói barátságosabbak, árai pedig alacsonyabbak. A történelmi központ kis területre koncentrálódik, gyalogosan bejárható. A gótikus Nagyboldogasszony Templom, a Szt. Barbara Katedrális és még több vallási építmény elégíti ki a kultúra utáni vágyakat. A város bányászata iránt érdeklődők látogassanak el a bányász múzeumba.

Időeltolódás:     CET 0 óra (GMT +1 óra)

Terület:  78 864 km2
Népesség:  10 326 000 fő
Főváros:  Prága
Hivatalos nyelv:  cseh
Államforma: köztársaság.
Pénznem:  1 cseh korona=100 heller

Éghajlat:
Az ország nagy részére a nedves kontinentális éghajlat jellemző. A nyár meleg, gyakoriak a nyári záporok. A tél csapadékos és hideg. Legmelegebb hónap a július, leghidegebb a január. Decembertől februárig a hőmérséklet fagypont alá süllyed még az alföldeken is, a hegyekben pedig kifejezetten zord az idő. Nincs "száraz évszak". A hosszú, forró nyáron jellemzőek a záporok, zivatarok, a tél 40-100 hóeséses nappal jár ( hegyekben 130), valamint köddel az alföldeken. Május, június és szeptember a leglátogatottabb hónapok. Áprilisban és októberben kissé hűvös van még, viszont olcsóbbá tehető az utazás. Nagyobb turista központok, mint Prága, Brno és a hegyvidéki paradicsomok, egész évben fogadnak látogatókat. Máshol október/november és március/április között a legtöbb vár, múzeum és más látnivalók, az ottani szálláshelyek zárva tartanak, a közlekedési eszközök nem járnak.

Étkezés:
Olcsó étkezés: 2-5 USD
Éttermi étkezés: 5-10 USD
Luxuskategória: 10 USD fölött

Szállás:
Olcsó szállás: 10-15 USD
Közepes kategóriájú szálloda: 20-40 USD (kétágyas)
Luxuskategóriában: 80 USD fölött.

A nagyobb turistaközpontokban, Prágában különösen, de a bohém fürdővárosokban szintén, a költségek magasabbak, mint másutt. Prágában a szállás költsége kb. megegyezik a Nyugat-Európában megszokottal. Ha olcsó szállással megelégszünk, magunk főzünk, akkor nyáron elég a napi 15 USD fejenként. Ha magánlakásban szállunk meg, olcsó étteremben étkezünk és tömegközlekedési eszközöket használunk, 20-25 USD szükséges. Ha szép kétágyas hotelszobát szeretnénk, és ki akarjuk próbálni a helyi specialitásokat, 30-40 USD-t kell kalkulálnunk.

Utazási csekket könnyű beváltani az egész ország területén. A turista központokban található nívós szállodák és éttermek néhány hitelkártyát elfogadnak, főként az American Expresst. Néhány utazási irodában és üzletben szintén fizethetünk kártyával, de általában jobban kedvelik a koronát. Az amerikai dollár és a német márka szintén elfogadott fizetési eszköz. Nem érdemes feketén váltanunk, mivel alig kapunk kevesebbet a bankban, valamint sok turista kapott már érvénytelen koronát, vagy lengyel zlotyit az elfogadott cseh korona helyett.

Az éttermekben 5-10% borravaló jónak számít a felszolgálásért.

Ünnepek:
Gyakorlatilag minden nap egy szentnek a napja. Prágában április 30. a boszorkányégetés napja. Manapság az boszorkányok elégetése helyett az örömtüzek körül egész éjszaka folyik az ünneplés a Kampa-szigeten és a külvárosi területeken. Az év hátra lévő részében főként kulturális fesztiválok kerülnek megrendezésre. Áprilisban és májusban Prágában a Nemzetközi Zenei Fesztivál, a Prágai Nemzetközi Könyv Fesztivál szintén májusban, a Mozart Fesztivál szeptemberben. A Karácsony és Szilveszter közötti időszakban Prágán kívül csendessé válik az ország. Oda azonban turisták tömege árad, hogy egy gyors, tomboló szabadság élményével gazdagodjon.

Közlekedés:
Belföldi járatok viszik az utasokat a Prága-Ostrava és a Prága-Brno útvonalakon. A Cseh Vasút tiszta, kényelmes vonatokkal áll rendelkezésünkre szinte az ország minden részén. A busz drágább, de európai viszonylatban mindkettő olcsó. Autó, motor, kerékpár mind ideálisak az ország megismeréséhez, Prágában viszont legjobb, ha gyalog, valamint tömegközlekedési eszközökkel mozgunk.

Helyi konyha:
A tipikus prágai vagy tipikus cseh étel a knédli sült hússal és savanyúkáposztával – meg az elmaradhatatlan sörrel. Knédli van többféle is: a klasszikusnak számító zsemlyés – apróra vágott zsemlyét tesznek a tésztájába. Van a krumplis – a legközkedveltebb, továbbá a füstölt apróra vágott sertéshúzt tartalmazó. A desszertek közül sok helyen kinálják a gyümölcsös knédlit, ami nem más, mint a szilvás vagy sárgabarackos gombóc cseh megfeleloje, nem cukros zsemlyemorzsába görgetik, mint magyarhonban sok helyütt, hanem túróval és porcukorral szórva szolgálják fel. Az almásrétes ugyanolyan közkedvelt, mint Magyarországon. Ja kérem, a Monarchia. Bizony, a cseh konyha sok lisztet használ, a levesek is suru levesek, viszont ha a legfinomabbat akarjuk megkóstolni válasszuk a Kulajdát, a cumavai savanyú gombalevest sok gombával.

Sör – Csehországban az egy főre eső évi sörfogyasztás eléri a 157 litert, és ebben a csehek világelsők. A jó borhoz hasonlóan a jó sörnek sem kell cégér, bár az utóbbi néhány évben a sörgyártók a televízióban rendszeresen reklámozzák termékeiket.

A világos sör készítésének módját ezen a tájon, Plzenben és másutt fejlesztették és nemesítették ki. Hiába illetik a felvizezett söröket a világ más részein számos cseh hangzású névvel, azok össze sem hasonlíthatók a csehországi (és morva) sörgyárakban főzött nehéz és ízletes itallal. Csakúgy, mint a plzeni óriásoknak, Prágának (Smíchovnak), Budejovicének és a többi város sörgyárának is megvan a többnyire sajátságos ízű terméke. Nem minden cseh sör világos. A Prágába látogató turisták közül kevesen mulasztják el, hogy megízleljék a barna sört, amit az U Flekuban (Az Órához), a város leghíresebb kocsmájának helyiségeiben szolgálnak fel.És Svejk jóslata sem következett be, miszerint az a kormány, amely felviszi a sör árát, megbukik. A klasszikus, turisták által gyakran látogatott helyek drágábbak, a népiesebb kocsmák árai is népiesebbek.   

Térség: Körutazás Csehországban

A városlátogató és körutazások gyűjtő helye ez a régió, pontos szállás és útvonal leírások a programokban olvashatóak.

Város: Körutazás Csehországban

Válogasson útjaink közt téma szerint!