+36 26 560 043
Utazás módja
Ország
Dátum
Utazás módja
Térség
Hajótársaság
Hajó
Dátum
Rugalmasság
Utazás időtartama
Ár (tól-ig)

Cseh homokkövek és Szász Svájc

Csehország, Körutazás Csehországban

Szállás típus: Program szerint
Ellátás: Reggeli
Utazás módja: Busszal
Időtartam:
Típus: Körutazás, Sportos kirándulások
Indulás:

Ötnapos hosszú hétvége Csehország nyugati részén és Németországban. Az idehaza talán kevéssé ismert Cseh Svájc Nemzeti Parkba, a Cseh Paradicsomba, illetve a németországi Szász Svájc vidékére utazunk, ahol rengeteg természeti látnivaló várja, hogy felfedezzük. Meghökkentő homokkőtornyok között kanyargó ösvényeken túrázunk, ahol lépten-nyomon sziklahidak, kilátópontok, varázslatos kastélyok és idilli kisvárosok esnek utunkba. Felfedezzük Jicint, Rumcájsz otthonát, bejárjuk a Skoda Múzeumot, sőt még a modern gyárba is bekukkantunk.

1. nap
Budapest – Mladá Boleslav – Krasna Lipa (szállás: panzió)


    Utazás: reggel 05:00 órakor indulunk autóbusszal Budapestről, a Műcsarnok mellől. Körülbelül nyolc órás utazás után érkezünk Csehország nyugati vidékére, Mladá Boleslav városába, az utazásunk első állomására.
    Mladá Boleslav, Skoda Múzeum: a város a csehországi autógyártás központja, a Skoda autógyár otthona. 1895-ben egy apró Mladá Boleslav-i műhelyből gördült ki az első cseh motorkerékpár. Azóta hatalmas fejlődésen ment keresztül az üzem, a márkanév és természetesen a járművek is, amik történetébe a Skoda Múzeumban kaphatunk alapos bepillantást. A sok-sok régi jármű mellett a mostani autók gyártását is megnézhetjük egy gyárlátogatás keretében.
    Krasna Lipa: a délután folyamán a Cseh Svájc Nemzeti Park területén fekvő Krasna Lipa faluba utazunk, ahol a szállásunk egy panzió két épületében lesz. Egymás után három éjszakát töltünk itt.

2. nap
Krasna Lipa – Cseh Svájc Nemzeti Park – Krasna Lipa (szállás: panzió, étkezés: reggeli)


    Cseh Svájc Nemzeti Park: Csehország leglátványosabb nemzeti parkja, amelyet meghökkentő alakú sziklatornyok, meredek sziklafalak, mély völgyek, mesés kilátópontok és természetes sziklahidak jellemeznek. A nemzeti park egyaránt népszerű a német és cseh kirándulók körében, és mágnesként vonzza a túrázás, a sziklamászás, a rafting és a hegyikerékpározás szerelmeseit.
    Gyalogtúra a Pravčická brána sziklakapuhoz: egész napos túrára indulunk a Cseh Svájc Nemzeti Park területén. Autóbusszal utazunk a gyalogtúránk kiindulópontjába, ahonnan egy kilátópontokkal tarkított erdei ösvényen, majd egy meredek, de rövid emelkedőn közelítjük meg a nemzeti park leghíresebb természeti látnivalóját. A Pravčická brána sziklakapu Közép-Európa legnagyobb sziklahídja, amely nem kevesebb, mint 26 méter hosszú és 16 méter magas. Mellette egy kis kastély áll, amiben a nemzeti park múzeuma, valamint egy étterem kapott helyet. Ezután végig lefelé túrázva érjük el Hrensko kirándulóközpontját, ahol a Kamenice folyó az Elbába ömlik. Itt tartjuk az ebédszünetünket.
    Kamenice-szurdok: a pihenő után a Kamenice szurdokába indulunk egy keskeny gyalogösvényen. Az egyre keskenyebbé váló szurdokban hamarosan elérjük azt a pontot, ahol a folyó miatt gyalog már nem mehetünk tovább. Ez az Edmund-szurdok, ahol hajókra szállunk, és csaknem egy kilométert utazunk az átlagosan 100 méteres magasságú sziklafalak között. A vadregényes hajóút végén ismét gyaloglás vár ránk egészen egy parkolóig, ahol az autóbuszunk várakozik ránk. Táv: 16 km, szint: fel 250 m, le 250 m. (***)
    Saunstejn: ha az egész napos túra után marad még időnk, felkeressük a Cseh Svájc Nemzeti Park legnevezetesebb kilátópontját a Saunstejnt. A jókora sziklatömb tetejére csak függőlegesen vezető létrák egész sorát megmászva juthatunk fel; az innen látható 360 fokos panoráma, no és a kaland viszont mindenképpen megéri a fáradtságot. Táv: 3 km, szint: fel 50 m, le 50 m. (**)

3. nap
Krasna Lipa – Königstein – Szász-Svájc Nemzeti Park – Krasna Lipa
(szállás: szálloda, étkezés: reggeli)


    Königstein: ezen a napon Csehországból Németországba kirándulunk, a híres Szász Svájc Nemzeti Parkba. Az első látnivalónk Königstein hatalmas vára lesz, ahová körülbelül negyven perces gyalogtúrával jutunk fel. A várban rengeteg a látnivaló, ahogyan a várfalakról látható panoráma is elrőrangú. Miután alaposan megismerkedtünk Königstein várával, visszatérünk a hasonló nevű településre (*).
    Szász Svájc Nemzeti Park: a várlátogatás után rövid utazás következik az Elba mentén Oberrathen településére. Egy kis komppal átkelünk a folyón Niederrathen üdülőfaluba, ahonnan a Szász Svájc Nemzeti Park egyik leglátványosabb ösvénye, a Basteiweg indul. Körülbelül 45 perc alatt érünk fel a Bástya-hegyre, ahol a sziklatornyok között egy gondosan kiépített, lépcsőkből és hidakból álló panorámaösvény vezet. Ezt végigjárva páratlan kilátásban lehet részünk az Elba és a környező sziklavidék irányába. Végigsétálunk a 76 m hosszú Basteibrückén, azaz a Bástya-hídon, amely a Mardeltelle-völgy sziklatornyai között ível át, majd a kirándulás végén visszatérünk az Elba partjára. Táv: 7 km, szint: fel 320 m, le 320 m. (**) A túra végén érdemes beülni Niederrathen valamelyik kellemes vendéglátóhelyére.
    Krasna Lipa: délután utazunk vissza Csehországba, Krsana Lipa településére.

4. nap
Krasna Lipa – Cseh Svájc Nemzeti Park – Jicin – Cseh Paradicsom – Jicin (szállás: szálloda, étkezés: reggeli)


    Rudolf kilátó: délelőtt egy rövid túrára indulunk a Cseh Svájc Nemzeti Park területén. A célunk az impozáns Rudolf kilátó, ahová függőleges homokkőtornyok közt vezető létrákon kapaszkodhatunk fel. A kilátó maga is egy meredek sziklaorom tetejére épült, így természetesen a lenyűgöző panoráma garantált. Táv: 7 km, szint: fel 200 m, le 200 m. (***)
    Jicin: a városka sokaknak talán az emlékezetes Rumcájsz mesefilmek színhelyeként lehet ismerős. Jicin a valóságban is elragadó kisváros, ezért teszünk egy rövid sétát a barokk árkádsorral díszített főtéren, megnézzük a Szent Jakab templomot, az érseki palotát valamint a főtér különlegességét, a mesékből ismerős óratornyos Valdice kaput.
    Cseh Paradicsom: a lenyűgöző sziklavidék az ország egyik legnépszerűbb kirándulóhelye. A komoly magashegység benyomását keltő homokkőtornyok valójában nem túlságosan magasak, mégis vadregényes és rendkívül változatos képet mutatnak. A sziklák anyaga homokkő, amit az erózió az évezredek alatt meghökkentő alakúvá formált. Először elfoglaljuk a szállásunkat egy Jicinhez közeli hotelben, majd egy rövid kirándulásra indulunk a Porladó-sziklákhoz, amiket még az itteni viszonyokhoz képest is különös változatosság és formagazdagság jellemez. Az útvonalunk magas sziklatornyok, mély szakadékok és keskeny sziklaszorosok között vezet, amiket meseszép fenyves vesz körbe. Táv: 5 km, szint: fel 250 m, le 250 m. (**)
    Jicin: a kirándulást követően visszatérünk a szállodánkba, ahol egymás után két éjszakát töltünk.
   
5. nap
Jicin – Morva-karszt – Budapest (étkezés: reggeli)


    Morva-karszt: reggel elhagyjuk a szállásunkat és megkezdjük a hazautazásunkat. Útközben azonban letérünk a főútról, hogy megismerkedjünk a Morva-karszt néhány természeti látnivalójával. Csehország középső vidéke, Morvaország főleg kulturális emlékekben bővelkedik, a Morva-karszt azonban kiemelkedő természeti látnivalója az országnak. Több mint 1100 barlang és kisebb-nagyobb szakadék található ezen a területen. Ezek közül mi a legnagyobb bejárható barlangot, a Punkva-cseppkőbarlangot ismerhetjük meg. Az egyórás látogatás egy szépen kiépített és kivilágított útvonalon zajlik, ahonnan megcsodálhatjuk a cseppkőképződményeket és láthatjuk a csaknem 1400 m magas Macocha-szakadékot. A látogatás végén csónakokkal jutunk ki a felszínre. Ezután egy keskeny szurdokból felkapaszkodunk a látványos Macocha-szakadék tetejére, hogy felülről is megcsodálhassuk azt. A szakadék egykor óriási barlang volt, amely az idők során beomlott és hatalmas nyitott szakadékká vált. Táv: 5 km, szint: fel: 100 m. (*)
    Utazás: a kirándulás után nincs más hátra, mint a hazautazás. Beszállunk a buszunkba és egészen Budapestig utazunk. A kora esti órákban érkezünk a Műcsarnok melletti parkolóba.

A gyalogtúrák nehézsége:

    Az utazás több könnyű és közepes nehézségű gyalogtúrát tartalmaz, amiket átlagosan sportos erőnléttel és túrázási tapasztalattal könnyedén lehet teljesíteni. A túrák során sem a távolságok, sem a szintemelkedések, sem a túrák időbeli hossza nem jelentős.
    A túrák nehézségét elsősorban a sziklás terep adja. Az ösvények jól járhatóak, de a terület jellegéből adódóan sok helyen sziklalépcsőkre, sziklafalhoz erősített fémpallókra és rövid, meredek szakaszokra kell számítani. Egyes kilátópontokat pedig csak hosszú létrákat megmászva érhetünk el. Emiatt nagyon fontos a szédülésmentesség, a magabiztos mozgáskoordináció és a lépésbiztonság.
    A sziklás szakaszok esőben csúszhatnak, így mindenképpen megfelelő túracipővel kell rendelkeznünk.

Szükséges felszerelés:

    Túraöltözet: kényelmes és vízhatlan túracipő vagy túrabakancs, meleg ruha, polárdzseki, lélegző anyagból (pl. Gore-Tex) készült esőkabát és esőnadrág. Olyan bakancsot hozz, ami valóban vízálló és már régóta használod. Ha új bakancsod van, a túra előtt járasd be, nehogy az utazás alatt törje fel a lábad!
    Túrafelszerelés: kisméretű hátizsák a napi kirándulásokhoz, kulacs, elemlámpa, papucs, napszemüveg, esetleg túrabot.

Szállások:

    Utazásunk során egy panzió két épületében, valamint egy szállodában fogunk eltölteni összesen négy éjszakát. Mind a két szállásunk kétágyas szobákkal rendelkezik, amikhez saját fürdő tartozik.

Étkezés és ivóvíz:

    Az utazás részvételi költsége tartalmazza mindkét szállásunkon a reggelit. Az utazás többi részére azonban irodánk nem biztosít étkezést. Szinte minden nap van lehetőségünk élelmiszerboltokban vásárolni.
    Mindkét szállásunk rendelkezik saját étteremmel, ahol esténként vacsorázhatunk.
    A hosszabb túrákra vigyünk magunkkal szendvicseket, csokoládé- vagy műzliszeleteket és természetesen ivóvizet.
    Csehországban iható a vezetékes ivóvíz, de sok helyen vásárolhatunk palackozott ivóvizet is. Másfél liter víz ára: 150-250 Ft.

Időjárás:

    Az utazás ideje alatt kellemes kora nyári időre lehet számítani. A hőmérséklet csúcsértéke napközben 24-28 °C között valószínű.
    Ezt a területet változékony időjárás jellemzi. Gyakori a borongós, szemerkélős és a napsütéses idő váltakozása.

Kommunikáció:

    Az utazás helyszínén a német a legelterjedtebb idegen nyelv, de angolul is sokan beszélnek.
    A szállodában és a panzióban wifin keresztül érhető el az internet.

Találatok - /

Indulás

Időtartam

Szobatípus

Ár

 

 

Adat / lap
/

A részvételi költség tartalmazza:

  • Az utazást autóbusszal Budapestről Budapestig.
  • 3 éjszaka szállást Krasna Lipa településén panzióban, kétágyas szobákban.
  • 1 éjszaka szállást a Jicin közelében, hotelben, kétágyas szobákban.
  • 4 reggelit a szállásokon.
  • A túravezetést.

A részvételi költség nem tartalmazza:

  • A további étkezéseket.
  • - A belépőket.
  • - A poggyász- és balesetbiztosítást


Érintett desztinációk:

Csehország

Fő látnivalók:

1989 óta megnőtt a látogatók száma. Veterán utazókat gyakran hallhatunk panaszkodni, hogy Prága már nem az övék többé. Izgalmas város. Ami pedig a városon kívül található az országban, az kívül esik a megszokott turistaútvonalon, így kevésbé érték negatív hatások.

Csehországi fürdővárosok

A legismertebb fürdővárosok Nyugat-Csehországban, a német határ közelében találhatók: Karlsbad /csehül Karlovy Vary/, Marienbad azaz Mariánské Lázni, Franti1kovy Lázni, Kyn3vart, Jáchymov, Kon1tantinovy Lázni egytől egyig besorolható a legrangosabb európai fürdővárosok közé. Gyógyító erejükről az irodalom legjelentősebb képviselői tettek sorra tanuvallomást. A fürdővárosok máig igyekeznek megőrizni békebeli bájukat és újból divatba hozni azt a bizonyos életmód-típust, amelynek a gyógyulást jelentő úgynevezett procedúrákon kívül a promenádozás is aktív része volt. A jobb közérzetet nemcsak a gyógyvizek segítették, hanem a nyugodt, békebeli életmód is: a koncertek a promenádon, a nyugodt, arisztokrata légkör, amelyet ma igazán csak az oroszok képesek értékelni és tovább éltetni.

Várak és kastélyok Dél-Csehországban

A történelmi emlékek gazdagsága, a kedvező árszínvonal és a könnyű megközelíthetőség ellenére Csehország manapság nem tartozik a magyar turisták legnépszerűbb úti céljai közé. Aki mégis errefelé veszi az irányt, Prágát, esetleg Karlovy Varyt vagy valamelyik híres fürdőhelyet keresi fel. Érdemes azonban tudni, hogy a szlovák, illetve az osztrák határ közelében, Dél-Csehországban számos gyönyörű történelmi város található, melyek mindegyike megér legalább egy hétvégi kirándulást. Cesky Krumlov szabad királyi város, ahol hihetetlenül kis területen több mint háromszáz történelmi jelentőségű egyházi és világi épületet maradt az utókorra. A városban jóformán alig lehet olyan épületet találni, amelyet ne hatna át a történelem szelleme. Egyedülálló a reneszánsz kastély, ahol kiállításokat rendeznek manapság. Az egykori városi sörfőzdében művészeti galériát rendeztek be. Ceske Budejovice szintén szabad királyi városként tett szert pompás épületeire és egykori gazdagságára.

A XIII században alapított település legfőbb látnivalói a következők: a II. Premysl Otokár tér, a gótikus-reneszánsz Fekete-torony, a település legrégebbi épülete, a kolostor, a várost védő várfalak maradványai és a Vasszűz tornya, amely a szóbeszéd szerint kínzókamraként is szolgált egy időben. Kontinensünk legrégebbi lóvasút pályáját is itt találjuk, e különleges műszaki műemlék történetének külön múzeumot is szenteltek Bujanovban. A Zöld Ághoz címzett fogadó és a Császári és Királyi Sóraktár mellett azonban egyik legnépszerűbb látnivalója a városnak a Budvar sörgyár, ahol eredetiben lehet megkóstolni e zamatos ital egyik leghíresebb márkáját.

Telc városa kereskedelmi útvonalak kereszteződésében jött létre szintén a XIII században. Gótikus, barokk és reneszánsz épületeinek és egyházi műemlékeinek köszönhetően az UNESCO a kulturális világörökségek közé sorolta a települést. A legfontosabb látnivaló a Szent Jakab templom, a Szentlélek temploma és a Mária-szobor a barokk szoborcsoporttal. Érdemes innen rövid kitérőt tenni a közeli Jihlavába patinás városközpontja miatt, Britnicébe a reneszánsz kastély, Stonarovba pedig a románkori kerek templom miatt. Jindrichuv Hradec ódon városa egy hatalmas várral és kastéllyal büszkélkedhet. Díszes paloták és reneszánsz körbástya tesz teljessé a történelmi körutazást ebben a városban. Keresztelő Szent János templomában megcsodálhatjuk a legnagyobb cseh népi, mechanikus jászolt, a település környékén pedig érintetlen természeti környezetben, gránitsziklák és tiszta vizű folyók között pihenhetünk. Nem messze innen találjuk a középkori Csehország leggazdagabb városát, Kutná Horát. Az ezüstbányászatnak valamint a prágai garas készítésének köszönhetően csodálatos szépségű templomok és kolostorok épületek itt, a világszerte ismert, hátborzongató csonttár is itt található a mindenszentek templomában. Znojmo, mely csupán 40 km-re található Bécstől, más vonzerőkkel rendelkezik. Ez a város a délcseh borvidék központja, híres továbbá vára és a városháza a rotundával, valamint a város alatt húzódó óriási pincelabirintus.

Karlsbad

A legenda szerint a várost IV. Károly cseh király és német-római császár alapította 1450-ben. Úgy történt, hogy az uralkodó éppen vadászaton volt és egy zergét vett üldözobe, amikor a vad hirtelen a mélybe vetette magát arról a hegyfokról, amelyen ma egy zergét ábrázoló szobor áll. A mélyben pedig ráleltek a melegvízu forrásokra. A város méltán lehet Csehország büszkesége rendkívüli kulturális és gyógyászati jelentoségének köszönhetoen. A gyógyításon kivül a társasági élet fontos központjává is vált Karlsbad, számos évente ismétlodo koncertsrorzatot, kiállítást rendeznek itt, azonban a legjelentosebb minden kétséget kizáróan az évente július hónapban megrendezett filmfesztivál – számos rangos vendéggel.

Marienbad

Az itteni - egyébként a XVI. századtól ismert és a XVII. századtól rendszeresen felhasznált - gyógyforrások vizei elsosorban a vesebántalmakat, anyagcsere-zavarokat, borbetegségeket és a légutak megbetegedéseit enyhítik illetve gyógyítják. A gyógyvizek tömeges felhasználására azonban csak a XIX. század legelejétol nyílt lehetoség, amikor felépültek az elso, pácienseket szolgáló faházak dr. J.J. Nehr-nek és a teplá-i kolostor foapátjának K.K. Reitenbergernek ösztönzésére. A Marienbad azaz Máriafürdo nevet a fürdohely 1812-tol viseli, és egy Mária-kép volt az inspiráció - egy 1755-ben felfedezett kénes tartalmú forrás közelében állt. Marienbádtól csupán 4 km-re található Teplá kolostora a hasonló nevu folyó mellett.

Krivoklat

Már az oda út különleges látványt nyújt azoknak, akik értékelik a fennmaradt természeti szépségeket. A Vár a XIII. században épült királyi vadász szálláshelynek. Találunk itt egy késo gótikus kápolnát, börtönt, kínzókamrát. A vadászat megszünt, a terület védett. Túrázók figyelmébe ajánljuk azt a 18km-es túraútvonalat, amely mentén láthatjuk Nezabudice Sziklát, Nezabudice falut, és Tyrov-ot, a XIII. századból származó francia stílusú várat.

Kutna Hora

1996 óta a világörökség része. Valamikor Prága után Bohémia második legfontosabb városa volt. Ennek oka, hogy a város alatt gazdag ezüstbányát fedeztek fel. Találunk itt kávézókat, katedrálisokat, s nem csoda, ha magunkban Prágával hasonlítjuk össze. Festoi szépségében vetekszik Prágával, de lakói barátságosabbak, árai pedig alacsonyabbak. A történelmi központ kis területre koncentrálódik, gyalogosan bejárható. A gótikus Nagyboldogasszony Templom, a Szt. Barbara Katedrális és még több vallási építmény elégíti ki a kultúra utáni vágyakat. A város bányászata iránt érdeklődők látogassanak el a bányász múzeumba.

Időeltolódás:     CET 0 óra (GMT +1 óra)

Terület:  78 864 km2
Népesség:  10 326 000 fő
Főváros:  Prága
Hivatalos nyelv:  cseh
Államforma: köztársaság.
Pénznem:  1 cseh korona=100 heller

Éghajlat:
Az ország nagy részére a nedves kontinentális éghajlat jellemző. A nyár meleg, gyakoriak a nyári záporok. A tél csapadékos és hideg. Legmelegebb hónap a július, leghidegebb a január. Decembertől februárig a hőmérséklet fagypont alá süllyed még az alföldeken is, a hegyekben pedig kifejezetten zord az idő. Nincs "száraz évszak". A hosszú, forró nyáron jellemzőek a záporok, zivatarok, a tél 40-100 hóeséses nappal jár ( hegyekben 130), valamint köddel az alföldeken. Május, június és szeptember a leglátogatottabb hónapok. Áprilisban és októberben kissé hűvös van még, viszont olcsóbbá tehető az utazás. Nagyobb turista központok, mint Prága, Brno és a hegyvidéki paradicsomok, egész évben fogadnak látogatókat. Máshol október/november és március/április között a legtöbb vár, múzeum és más látnivalók, az ottani szálláshelyek zárva tartanak, a közlekedési eszközök nem járnak.

Étkezés:
Olcsó étkezés: 2-5 USD
Éttermi étkezés: 5-10 USD
Luxuskategória: 10 USD fölött

Szállás:
Olcsó szállás: 10-15 USD
Közepes kategóriájú szálloda: 20-40 USD (kétágyas)
Luxuskategóriában: 80 USD fölött.

A nagyobb turistaközpontokban, Prágában különösen, de a bohém fürdővárosokban szintén, a költségek magasabbak, mint másutt. Prágában a szállás költsége kb. megegyezik a Nyugat-Európában megszokottal. Ha olcsó szállással megelégszünk, magunk főzünk, akkor nyáron elég a napi 15 USD fejenként. Ha magánlakásban szállunk meg, olcsó étteremben étkezünk és tömegközlekedési eszközöket használunk, 20-25 USD szükséges. Ha szép kétágyas hotelszobát szeretnénk, és ki akarjuk próbálni a helyi specialitásokat, 30-40 USD-t kell kalkulálnunk.

Utazási csekket könnyű beváltani az egész ország területén. A turista központokban található nívós szállodák és éttermek néhány hitelkártyát elfogadnak, főként az American Expresst. Néhány utazási irodában és üzletben szintén fizethetünk kártyával, de általában jobban kedvelik a koronát. Az amerikai dollár és a német márka szintén elfogadott fizetési eszköz. Nem érdemes feketén váltanunk, mivel alig kapunk kevesebbet a bankban, valamint sok turista kapott már érvénytelen koronát, vagy lengyel zlotyit az elfogadott cseh korona helyett.

Az éttermekben 5-10% borravaló jónak számít a felszolgálásért.

Ünnepek:
Gyakorlatilag minden nap egy szentnek a napja. Prágában április 30. a boszorkányégetés napja. Manapság az boszorkányok elégetése helyett az örömtüzek körül egész éjszaka folyik az ünneplés a Kampa-szigeten és a külvárosi területeken. Az év hátra lévő részében főként kulturális fesztiválok kerülnek megrendezésre. Áprilisban és májusban Prágában a Nemzetközi Zenei Fesztivál, a Prágai Nemzetközi Könyv Fesztivál szintén májusban, a Mozart Fesztivál szeptemberben. A Karácsony és Szilveszter közötti időszakban Prágán kívül csendessé válik az ország. Oda azonban turisták tömege árad, hogy egy gyors, tomboló szabadság élményével gazdagodjon.

Közlekedés:
Belföldi járatok viszik az utasokat a Prága-Ostrava és a Prága-Brno útvonalakon. A Cseh Vasút tiszta, kényelmes vonatokkal áll rendelkezésünkre szinte az ország minden részén. A busz drágább, de európai viszonylatban mindkettő olcsó. Autó, motor, kerékpár mind ideálisak az ország megismeréséhez, Prágában viszont legjobb, ha gyalog, valamint tömegközlekedési eszközökkel mozgunk.

Helyi konyha:
A tipikus prágai vagy tipikus cseh étel a knédli sült hússal és savanyúkáposztával – meg az elmaradhatatlan sörrel. Knédli van többféle is: a klasszikusnak számító zsemlyés – apróra vágott zsemlyét tesznek a tésztájába. Van a krumplis – a legközkedveltebb, továbbá a füstölt apróra vágott sertéshúzt tartalmazó. A desszertek közül sok helyen kinálják a gyümölcsös knédlit, ami nem más, mint a szilvás vagy sárgabarackos gombóc cseh megfeleloje, nem cukros zsemlyemorzsába görgetik, mint magyarhonban sok helyütt, hanem túróval és porcukorral szórva szolgálják fel. Az almásrétes ugyanolyan közkedvelt, mint Magyarországon. Ja kérem, a Monarchia. Bizony, a cseh konyha sok lisztet használ, a levesek is suru levesek, viszont ha a legfinomabbat akarjuk megkóstolni válasszuk a Kulajdát, a cumavai savanyú gombalevest sok gombával.

Sör – Csehországban az egy főre eső évi sörfogyasztás eléri a 157 litert, és ebben a csehek világelsők. A jó borhoz hasonlóan a jó sörnek sem kell cégér, bár az utóbbi néhány évben a sörgyártók a televízióban rendszeresen reklámozzák termékeiket.

A világos sör készítésének módját ezen a tájon, Plzenben és másutt fejlesztették és nemesítették ki. Hiába illetik a felvizezett söröket a világ más részein számos cseh hangzású névvel, azok össze sem hasonlíthatók a csehországi (és morva) sörgyárakban főzött nehéz és ízletes itallal. Csakúgy, mint a plzeni óriásoknak, Prágának (Smíchovnak), Budejovicének és a többi város sörgyárának is megvan a többnyire sajátságos ízű terméke. Nem minden cseh sör világos. A Prágába látogató turisták közül kevesen mulasztják el, hogy megízleljék a barna sört, amit az U Flekuban (Az Órához), a város leghíresebb kocsmájának helyiségeiben szolgálnak fel.És Svejk jóslata sem következett be, miszerint az a kormány, amely felviszi a sör árát, megbukik. A klasszikus, turisták által gyakran látogatott helyek drágábbak, a népiesebb kocsmák árai is népiesebbek.   

Térség: Körutazás Csehországban

A városlátogató és körutazások gyűjtő helye ez a régió, pontos szállás és útvonal leírások a programokban olvashatóak.

Város: Körutazás Csehországban

Válogasson útjaink közt téma szerint!